Nowa Zelandia - wakacje już od 14399 zł

Na wakacje: Wyspa Południowa, Nowa Zelandia

Przewodnik turystyczny: Nowa Zelandia/ Wyspa Południowa

Słonecznie
12°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1003 hPa
Wiatr:
15 km/h210°
Podobnie jak Wyspa Północna, ta część Nowej Zelandii również charakteryzuje się niezwykłą różnorodnością krajobrazu: plaże, ośnieżone szczyty pobliskich gór, majestatyczne lodowce i deszczowe lasy z wodospadami wpadającymi wprost w głębokie fiordy. Największą atrakcją tej wyspy są liczne parki narodowe. Największy to Fiordland z krajobrazem typu alpejskiego. Znajduje się tu trzynaście fiordów w tym najchętniej odwiedzany Fiord Milford, w którym występuje czarny koral. Osobliwościami Parku Narodowego Góry Cooka są Lodowiec Tasmana i górskie jeziora Tekapo i Pukaki. Rolę turystycznego centrum w tym parku pełni ośrodek alpinistyczny Mount Cook. Spływające dolinami ku morzu Lodowiec Franciszka Józefa i Lodowiec Foxa podziwiać można natomiast w Parku Narodowym Westland. Głównym ośrodkiem miejskim regionu jest Christchurch – „miasto ogrodów” przesiąknięte angielską atmosferą.

Regiony

 • Region Christchurch – region o zróżńicowanym terenie, z lodowcami, jeziorami, piaszczystymi plażami i najsłynniejszymi winnicami. Stolicą jest Christchurch, największe miasto Wyspy Południowej.
 • Region Dunedin – najbardziej nienaruszone i dzikie tereny, przyciągające krystalicznie czystymi jeziorami, fiordami i zmianami pejzażu za każdym zakrętem. Popularną destynacją jest Queenstown, znane jako światowa stolica sportów ekstremalnych.

Ośrodki i atrakcje

 • Największe miasta: Christchurch, Dunedin, Nelson, Invercargill.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: lodowce Franz Josef i Fox Glacier, Milford Sound, Góry Naleśnikowe w Punakaiki, Park Narodowy Mount Cook, Park Narodowy Tasmana, Arthur's Pass, plan zdjęciowy filmów „Władca Pierścieni“ i „Hobbit“ w Glenorchy.
 • Najpopularniejsze ośrodki turystyczne: Queenstown, Christchurch, Te Anau, Kaikoura, Dunedin, Wanaka.

Geografia i przyroda

Wyspa Południowa to pierwsza co do wielkości wyspa Nowej Zelandii. Charakteryzuje ją niespotykana nigdzie indziej mnogość krajobrazu, który zmienia się gwałtownie na stosunkowo małych odcinkach. Wyspę przedzielaja 480-kilometrowy pas Alp Południowych, z najwyższym szczytem kraju, Górą Cooka (3754 m n.p.m.). W Alpach znajduje się także ponad 360 lodowców i system polodowcowych jezior. Wschodnie stoki i tereny na wschód od Alp charakteryzuje niska ilość opadów i stosunkowo małe zalesienie. Pokryte lasem deszczowym zachodnie stoki gór przechodzą w strome, poszarpane wybrzeże. Klimat jest zróżnicowany, północ cechuje łagodniejszy klimat i większa liczba słonecznych dni, w górach notuje się opady śniegu, a na terenie Fiordland dużą wilgotność.

Historia

Odkrycia archeologiczne wskazują, że północne tereny wyspy zamieszkiwane były przez Maorysów już w XIII w. W 1642 r. holenderski odkrywca, Abel Tasman, dotarł do północnych wybrzeży, jednak po starciach z Maorysami i śmiercią 4 członków załogi, odpłynął i nigdy nie powrócił. W latach 70. XVIII w. wyspę odwiedził kapitan James Cook. Za najstarszą osadę uznaje się powstałe w 1824 r. Bluff; w wyniku podpisania Traktatu Waitangi w roku 1840, 2 lata później utworzono osadę Nelson i rozpoczęto kolonizację na szeroką skalę. Na terenie Canterbury, zamieszkiwanym przez plemię Ngai Tahu, Europejczycy osiedlać zaczęli się w połowie XIX w. Wtedy też, wraz z odkryciem złota w Centralnym Otago, rozpoczął się gwałtowny rozwój i bogacenie się Wyspy Południowej. Dzięki gorączce złota, ufundowano Uniwersytet Otago, miasto Dunedin stało się najważniejszym miastem kraju, a populacja wyspy gwałtownie wzrosła. W przeciwieństwie do Wyspy Północnej, regionem nie wstrząsały tak gwałtownie wojny osadników z plemionami maoryskimi. W latach 2010-2011, wyspę nawiedziły katastrofalne w skutkach trzęsienia ziemi. Ich epicentrum znajdowało się w pobliżu Christchurch, którego centrum wraz z neogotycką, historyczną zabudową uległo zniszczeniu. Obecnie Christchurch wciąż podnosi się po tych tragicznych wydarzeniach, a turystyczną atrakcją stało się nowe centrum – kawiarnie, bary, sklepy i punkty usługowe, mieszczące się w kolorowych metalowych kontenerach.

Sport i rekreacja

 • Za pierwsze na świecie miejsce, w którym uprawiać zaczęto skoki na bungee na szeroką skalę, uznaje się most Kawarau w okolicach Queenstown. Inne popularne miejsca, chętnie odwiedzane w tym celu przez turystów, to Nevis, most w Auckland i Qeenstown.
 • W regionie Fiordland, Nelson i na Zachodnim Wybrzeżu można zwiedzać szereg wspaniałych jaskiń. W okolicach Nelson znajduje się Harwood’s Hole, największe, 180-metrowe zagłębienie w skorupie ziemskiej na południowej półkuli.
 • Doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych oferuje „stolica ryzyka”, Queenstown i pobliski region Wanaka. Znane ośrodki narciarskie w tych okolicach to The Remarkables, Coronet Peak, Cadrona i Treble Cone. Popularne kurorty w innych regionach to także Mt Hutt, Mt Dobson, Roundhill czy Ohau.
 • Wielu turystów decyduje się na skok ze spadochronem. Najpiękniejsze widoki gwarantują skoki w rejonie Jeziora Wanaka i Queenstown.
 • Kajakarstwo jest popularnym sposobem spędzania czasu we fiordowym Marlborough Sounds, bardziej ekstremalne trasy można znaleźć m.in. na rzekach Clutha i Kawarau.
 • Piesze wędrówki to najlepszy sposób na poznanie rozległych terytoriów. Najbardziej popularne trasy: Abel Tasman Coast Track, Milford Track, Heaphy Track, Kepler Track.

Warto wiedzieć

 • Waluty – dolar nowozelandzki (NZD)
 • Wizy –. Turyści z Polaki nie potrzebują wizy, jeżeli ich pobyt trwa nie więcej niż 3 miesiące. Mimo tego przyjezdni muszą pokazać bilet przejazdowy lub powrotny oraz wykazać się posiadaniem środków na utrzymanie podczas pobytu. Potrzebne jest ok. 1000 NZD na każdy miesiąc pobytu.
 • Czas – UTC+12 godzin, od września do kwietnia UTC + 10 godzin.
 • Język urzędowy – angielski.
 • Stolica – Wellington
 • Ubiór - niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu.

Wyspa Południowa, Nowa Zelandia - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  17°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  94%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1003hPa
  wiatr:
  142°   17 km/h
  wsch. słońca:
  05:42
  zach. słońca:
  21:06
 • Częściowe zachmurzenie
  min.10°C max.21°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  146°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:42
  zach. słońca:
  21:06
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.11°C max.16°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  140°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:42
  zach. słońca:
  21:07
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.10°C max.13°C
  opady:
  21.1 mm
  wiatr:
  221°   28 km/h
  wsch. słońca:
  05:43
  zach. słońca:
  21:08
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.8°C max.15°C
  opady:
  43.0 mm
  wiatr:
  223°   36 km/h
  wsch. słońca:
  05:43
  zach. słońca:
  21:08

Wyspa Południowa - klimat w Nowa Zelandia