Nowa Zelandia - wakacje już od 14399 zł

Na wakacje: Wyspa Północna, Nowa Zelandia

Przewodnik turystyczny: Nowa Zelandia/ Wyspa Północna

Przejściowe lekkie opady deszczu
18°C
Opady:
0.9 mm
Zachmurzenie:
100%
Ciśnienie:
1009 hPa
Wiatr:
9 km/h301°
W tej części kraju znajdują się trzy największe miasta Nowej Zelandii: Auckland, Hamilton i usytuowana na samym końcu wyspy stolica - Wellington. Również tutaj znajdują się zapierające dech w piersiach krajobrazy Bay of Islands, Rotorua oraz Parków Narodowych: Urewera, Tangariro, Egmont. Bay of Islands, malownicza zatoka z 144 wyspami i krystalicznie czystą wodą, jest popularnym celem morskich wycieczek kajakowych a także rajem dla nurków i miłośników polowania na duże ryby. W rejonie Rotorua, leżącym na rozpadlinie tektonicznej można oglądać fascynujące zjawiska geotermalne. Największy gejzer Nowej Zelandii – Pohutu około 20 razy dziennie wyrzuca w górę ponad 30-metrowy słup wody. Termalne rejony Północnej Wyspy cieszą się dużym zainteresowaniem dzięki swym walorom leczniczym. Warto udać się do Waitomo wioski słynącej z jaskiń z grotami pełnymi świetlików.

Regiony

 • Region Auckland – wypoczynkowy region na północy wyspy o długiej historii osadniczej i nieskażonej przyrodzie. Dwa skrajnie różne wybrzeża oferują wiele wspaniałych widoków.
 • Region Tauranga – wulkaniczny region w centrum wyspy. Słynie z czynnych wulkanów, gorących źródeł, gejzerów, jezior, winnic, górskich łańcuchów ze świetnymi warunkami narciarskimi i bogatej kultury maoryskiej.
 • Region Wellington – wiejski teren obejmujący południe wyspy wraz ze stolicą Nowej Zelandii, Wellington.

Ośrodki i atrakcje

 • Największe miasta: Auckland, Wellington, Hamilton.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: gejzery i źródła geotermiczne w Rotorua, góra Taranaki (Egmont), architektura Art Deco w Napier, Bay of Island (Zatoka Wysp), jezioro Taupo, Tane Mahuta – największa sosna kauri, plan zdjęciowy „Hobbita” w Matamata.
 • Najpopularniejsze ośrodki turystyczne: Auckland, Wellington, Rotorua, Paihia, Hamilton, Whangarei, Kerikeri.

Geografia i przyroda

Wyspa Północna jest drugą co do wielkości wyspą Nowej Zelandii. Krajobraz uwarunkowany jest wulkanicznym charakterem środkowej części wyspy oraz ruchami sejsmicznymi płyt geologicznych, na których znajduje się Nowa Zelandia. Najwyższy szczyt Wyspy Północnej, Ruapehu (2797 m n.p.m.) to wciąż aktywny wulkan, zaś największe jezioro, znajdujące się w centrum Taupo, powstało w miejscu krateru nieczynnego stożka wulkanicznego. Wzdłuż wybrzeży ciągną się górskie pasma, północ wyspy to żyzne tereny rolnicze, których stolicą jest Auckland. Klimat jest uwarunkowany głównie przez ocean i góry, waha sie od subtropikalnego w regionie Northland do umiarkowanego morskiego w okolicach Wellington.

Historia

Około X-XIII w.n.e. pierwsi wędrowcy polinezyjscy, Maorysi, przybili do północnych wybrzeży wyspy i zaczęli się na niej osiedlać. W II poł. XVIII w. kapitan James Cook dotarł do wyspy jako pierwszy Europejczyk, otwierając drogę europejskiej ekspansji kolonialnej. W 1814 r., w Zatoce Wysp założono pierwszą misję chrześcijańską. Stosunki z Maorysami, początkowo burzliwe i naznaczone przemocą ze strony białych, ustabilizowało podpisanie w 1840 r. traktatu Waitangi. Akt ten uznaje się dziś za oficjalny akt założycielski Nowej Zelandii. Mimo to, konfilkty o ziemie doprowadziły w 1860 r. do Wojny Nowozelandzkiej, przegranej przez Maorysów. Od samego początku pozycja Wyspy Północnej była mocniejsza. W 1893 r. Nowa Zelandia jako pierwszy kraj na świecie dała kobietom prawo do głosu. Znaczący udział nowozelandzkich żołnierzy w I Wojnie Światowej celebruje się do dziś 25.04. jako ANZAC Day. Po 1945 r., Nowa Zelandia stała się zagorzałym przeciwnikiem broni nuklearnej, uniezależniając się jednocześnie od Wielkiej Brytanii. Dziś Nowa Zelandia to wielokulturowe, niezależne i silne państwo, a Auckland to największe miasto polinezyjskie na świecie.

Sport i rekreacja

 • Rugby jest uznawane za narodowy sport Nowej Zelandii. Trenować można wszędzie, zarówno w parkach jak i lokalnych klubach sportowych, które usytuowane są w każdym mieście.
 • Nowa Zelandia gwarantuje doskonałe fale dla surferów, np. w Piha, Muriwai, Waipu, Gisborne. Legendarnym miejscem o światowej sławie jest Whale Bay w Raglan.
 • Sezon sportów zimowych trwa w Nowej Zelandii od czerwca do października. Najpopularniejsze ośrodki to Whakapapa i Turoa.
 • Żeglarstwo cieszy się sporą popularnością, polecane żeglarzom wody to wybrzeża Northland, Whangaroa, Hauraki Gulf czy Zatoka Wysp. Ze względu na ogromną liczbę łodzi stacjonujących w tamtejszej marinie, Auckland nazywane jest „miastem żagli”.
 • Kajakarstwo jest jednym z najlepszych sposobów na poznanie Nowej Zelandii. Kajakarze chętnie odwiedzają Zatokę Wysp, Hauraki Gulf w Auckland, rzekę Whanganui.
 • Wędkarstwo to doskonały sposób spędzania wolnego czasu, np. w Russell, Tutukaka, Jezioro Taupo czy Tauranga.

Warto wiedzieć

 • Waluty – dolar nowozelandzki (NZD)
 • Wizy –. Turyści z Polaki nie potrzebują wizy, jeżeli ich pobyt trwa nie więcej niż 3 miesiące. Mimo tego przyjezdni muszą pokazać bilet przejazdowy lub powrotny oraz wykazać się posiadaniem środków na utrzymanie podczas pobytu. Potrzebne jest ok. 1000 NZD na każdy miesiąc pobytu.
 • Czas – UTC+12 godzin, od września do kwietnia UTC + 10 godzin.
 • Język urzędowy – angielski.
 • Stolica – Wellington
 • Ubiór - niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu.

Wyspa Północna, Nowa Zelandia - prognoza pogody

 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  23°C
  opady:
  1.7 mm
  zachmurzenie:
  100%
  wilgotność:
  93%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1009hPa
  wiatr:
  272°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:56
  zach. słońca:
  20:35
 • Częściowe zachmurzenie
  min.14°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  302°   8 km/h
  wsch. słońca:
  05:56
  zach. słońca:
  20:36
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.9°C max.19°C
  opady:
  5.3 mm
  wiatr:
  178°   13 km/h
  wsch. słońca:
  05:56
  zach. słońca:
  20:37
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.6°C max.18°C
  opady:
  34.5 mm
  wiatr:
  158°   20 km/h
  wsch. słońca:
  05:57
  zach. słońca:
  20:37
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.15°C max.20°C
  opady:
  6.5 mm
  wiatr:
  265°   24 km/h
  wsch. słońca:
  05:57
  zach. słońca:
  20:38

Wyspa Północna - klimat w Nowa Zelandia